روغن موتور مناسب خودرو L90 | ال ۹۰

در مقاله زیر سعی بر این داریم که ابهامات و سوالات دارندگان خودرو ال ۹۰ در خصوص روغن خودرو خود برطرف شود . برای این مسئله پاسخ گویی به سوالات زیر لازم است :

مشخصات خودرو ال ۹۰ چیست؟

چه زمانی برای تعویض روغن موتور خودرو مناسب است؟

روغن موتور خودرو ال ۹۰ باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

قیمت روغن موتور مخصوص ال ۹۰ در بازار چقدر است؟

مشخصات فنی روغن موتور خودرو ال ۹۰ چیست؟

مشخصات خودرو ال ۹۰ :

 

خودرو ال ۹۰ محبوبيتش را مرهون اتاق جادار ، سادگي و پرهيز از هرگونه پيچيدگي در بخش فني و در نتيجه سهولت تعميرات و خدمات پس از فروش قوي مي باشد . ال ۹۰ دارای موتور ۱۶۰۰ سي سي با توان ۱۰۵ اسب بخار است . اين موتور داراي ۱۶ سوپاپ بوده و از سيستم سوخت رساني انژكتوري الكترونيكي سود مي برد . اين خودرو داراي ۵ دنده مي باشد . ال ۹۰  داراي بدنه بسيارمحكم است كه ضربات وارده به اتاق را در تصادفات به كليه قسمت هاي بدنه تقسيم كرده و از شدت ضربه می کاهد .

صندوق عقب اين خودرو نيز با ظرفيت ۵۱۰ ليتر براي هر خانوده اي در سفرهاي طولاني مناسب است . ال ۹۰ از لحاظ مصرف سوخت شهری، جاده ای و ترکیبی به ترتیب برابر با ۱۱٫۱، ۶٫۶ و ۸٫۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است . حجم باک این خودرو هم ۵۰ لیتر است .

ال ۹۰ قادر است در مدت زمان ۱۱٫۷ ثانیه از سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد و حداکثر سرعت این خودرو ۱۷۵ کیلومتر در ساعت است . ال۹۰ در حال حاضر توسط دو کارخانه ایران خودرو و پارس خودرو تولید می‌شود . ال ۹۰ موفق شده ۳ ستاره ایمنی از موسسه معتبر اروپایی ENCAP کسب کند .

 

زمان مناسب برای تعویض روغن موتور خودرو :

 

تغییر رنگ ندادن روغن در داخل موتور ، دلیل بر خوب بودن آن نیست زیرا روغن استاندارد پس از ورود به محفظه موتور آلودگی ها و ذرات معلق آن را جذب نموده و سیاه رنگ می شود . روغن استفاده شده پس از ۶ الی ۱۲ ماه با سطوح کیفیت متفاوت ، باید تعویض گردد .

روغن موتور استفاده شده باید از همان نوع قبلی باشد و هیچ گاه نباید روغن‌های مختلف را با هم مخلوط کرد . افزودن مکمل به روغنی که به درستی انتخاب شده است ، مجاز نیست .

برای تعویض روغن موتور ، بهتر است بدنه خارجی موتور را شست ‌و ‌شو دهید . این کار از ورود آلودگی‌ها به داخل محفظه روغن  جلوگیری می کند . روغن موتور زمانی که در حالت گرم از موتور خارج می شود ، رقیق‌تر بوده و آلودگی‌ بیشتری را به همراه خود بیرون می‌آورد .

باید در نظر گرفت که روغن از زمان شروع به کار اکسیده شده و روغن پایه آن آلوده می شود . دراین زمان است که کیفیت آن کاهش پیدا می کند و مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک کننده ها مصرف می شود .

سیاه شدن روغن موتور به علت خاصیت پاک کنندگی ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق می باشد . ذرات معلق بر روی قطعات متحرک موتور رسوب می کند و ‌باعث جلوگیری از انتقال حرارت و روغن سوزی می شود .

 

ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو ال ۹۰ :

 

روغن موتور مناسب برای خودرو ال ۹۰  طبق دفترچه راهنمای خودرو  SL( ۴۰ -W  ۱۰ ) نیمه سینتتیک می‌باشد . حجم روغن موتور ال ۹۰ قابل تعویض با فیلتر روغن ۴٫۸ لیترو بدون فیلتر روغن ۴٫۳ لیتر است . با پیشرفت تکنولوژی و تولید روغن موتور های با کیفیت تر شما می‌توانید برای خودروی ال ۹۰ از روغن موتور های با شاخص API ( کیفیت) SM و SN نیز استفاده کنید که باعث بهبود عملکرد موتور و طول عمر روغن موتور می‌شود . روغن موتور مناسب برای خودرو ال ۹۰ بر اساس شاخص پایه روغن ، نیمه سنتتیک می ‌باشد اما برای عملکرد بهتر موتور و افزایش بهره وری در فرآیند روانکاری بین قطعات داخلی موتور می‌توانید از روغن موتور تمام سنتتیک نیز استفاده نمایید .

 

قیمت روغن موتور مخصوص ال ۹۰  در بازار:

 

روغن موتور ال ۹۰ نهایتا در ۷۰۰۰ کیلومتر کارکرد تعویض شود و در مناطق گرمسیری و همچنین در شهرهای آلوده ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود . توصیه می کنیم به منظور بهبود فرآیند تعویض روغن و نیز افزایش طول عمر موتور و سایر قطعات روان کنندگی به هنگام تعویض روغن حتما فیلتر روغن و فیلتر هوا را نیز تعویض کنید . روغن ترمز خودرو ال ۹۰ نیز در هر ۲ سال یا ۶۰۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد .

روغن گیربکس  ال ۹۰ هر ۲ سال یا ۵۰۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد . حجم روغن دنده اتوماتیک ال ۹۰ برابر ۶ لیتر با مشخصات ATF 3 Yellow  ( matic3) با رنگ زرد می باشد که در هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر بایستی تعویض گردد . توصیه می کنیم ضد یخ یا مایع خنک کننده ال ۹۰ در هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر یا ۲ سال کارکرد خودرو تعویض گردد . تسمه تایم نیز در ۹۰۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد . و در پایان روغن هیدرولیک فرمان ال ۹۰ در هر ۴۰۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد .

 

مشخصات فنی روغن موتور خودرو ال ۹۰ :

 

شاخص پایه روغن : این شاخص در سه مدل مینرال ، نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک می باشد . مینرال روغنی است که به طور مستقیم از نفت خام به دست می‌آید . قدیم الایام از این روغن استفاده می‌شد . به مرور زمان و با پیشرفت در فناوری تبدیل نفت خام به روغن ، فرآیند تولید روغن موتور دچار تغییر و تحول شد و روغن های با تکنولوژی نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک تولید گردید .

فرق این روغن ها در میزان تصفیه شدن روغن موتور و عملکرد آن ها در بازه های دمایی مختلف می‌ باشد . روغن‌های سينتتيك به‌طور مستقیم از نفت خام حاصل نمی‌شوند بلکه ممکن است از سایر انواع هیدرو کربن‌ ها برای ساخت آن‌ها استفاده شود و پروسه فرآوری آن ‌ها نیز به‌ طور کامل متفاوت است .

روغن نیمه سنتتیک از مواد افزودنی و نا خالصی کم تری نسبت به روغن مینرال برخوردار است و عملکرد خوبی در داخل موتور دارد اما روغن موتورتمام سنتتیک به صورت کامل تصفیه شده و از هیچ گونه ناخالصی در تهیه آن ها استفاده نشده است . مزیت اصلی روغن موتور سنتتیک روانکاری خوب آن است که سایش موتور را در زمان های طولانی کاهش می دهد .

شاخص  API :  این شاخص بر اساس حروف الفبای انگلیسی SJ/SL/SM/SN است و نشان دهنده سطح کیفیت و تکنولوژی ساخت روغن می باشد که توسط انجمن های آمریکایی اعطا می شود و هر چه حروف صعودی تر باشد نشان از تکنولوژی بالای ساخت روغن موتور دارد آخرین تکنولوژی موجود SN می باشد که از سال  ۲۰۱۱ به بعد تدوین شده و مورد استفاده قرار می گیرد . لذا خودرو سازها بر اساس ویژگی های خودرو یکی از این سطوح تکنولوژی ها را بعنوان روغن مناسب ذکر میکنند که معمولا آخرین تکنولوژی موجود تهیه شده می باشد. با گذر زمان و به روز شدن تکنولوژی های تولید روغن می توان جهت افزایش پایداری کیفیت روغن و بهبود مصرف سوخت از تکنولوژی های بالاتر استفاده نمود . براین اساس برای روغن موتور خودرو ال ۹۰ می توان از روغن های با قابلیت SL و SM هم استفاده کرد . که منجر به افزایش قابلیت های فنی و کیفی روغن موتور و بهبود عملکرد موتور می شود. توصیه می‌کنیم با توجه به اهمیت فرآیند روانکاری در موتور به هیچ عنوان از روغن های با شاخص API کم تر استفاده نکنید زیرا باعث کاهش عملکرد مطلوب موتور شده و به مرور زمان به قطعات مهم داخل موتور آسیب وارد می‌کند.

شاخص SAE : این شاخص بیانگر گرانروی و لزجت روغن موتور در بازه های دمایی مختلف می باشد که با توجه به شرایط روانکاری موتور خودرو توسط خودرو ساز تعیین می گردد . رعایت این استاندارد به کارکرد نرم تر موتور خودرو کمک می کند . روغن موتور  SL ( ۴۰ -W  ۱۰ ) خودرو ال ۹۰ مناسب برای آب و هوای اکثر مناطق ایران می باشد . در مناطق خیلی سردسیر می توان از روغن موتور با شاخص ( ۴۰ -W  ۵) برای خودرو ال ۹۰ استفاده کرد .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*