روغن موتور مناسب خودرو پژو ۲۰۶

در این مقاله ضمن معرفی پژو  ۲۰۶ به بررسی روغن موتور این خودرو نیز می‌پردازیم . ابتدا به طرح سوالات زیر می پردازیم :

مشخصات خودرو پژو  ۲۰۶  چیست؟

چه زمانی روغن موتور خودرو تعویض گردد؟

روغن موتور مناسب برای خودرو پژو  ۲۰۶ باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

قیمت روغن موتور مخصوص پژو  ۲۰۶ چقدر است؟

مشخصات روغن موتور خودرو پژو  ۲۰۶ چیست؟

مشخصات خودرو پژو  ۲۰۶  :

 

پژو ۲۰۶ به خاطر سریع بودن و مصرف سوخت پایین ، قیمت مناسب و مطابقت با استانداردهای روز جهان محبوبیت ویژه ای چه در میان جوانان و چه در میان خانواده ها به دست آورده است . در طراحی خودرو پژو  ۲۰۶  از آخرین دستاوردهای مهندسی دنیا استفاده شده است.

پژو  ۲۰۶ با دو نوع موتور ۱۳۶۰ و ۱۵۸۷ سی سی در چهار سطح تجهیزات با تیپ های ۲، ۳، ۵ و ۶ به بازار عرضه می شود . تیپ ۶ این خودرو مجهز به گیربکس بسیار پیشرفته از نوع « تیپ ترونیک » است که امکان تعویض دستی و خودکار دنده ها را تو‌أماً فراهم می نماید . ترمزهای ضدقفل ( ABS ) و کیسه های هوای راننده و سرنشین جلو نیز در پژو ۲۰۶ قابل سفارش است .

 

زمان تعویض روغن موتور خودرو :

 

روغن موتور استفاده شده باید از همان نوع قبلی باشد و هیچ گاه نباید روغن‌های مختلف را با هم مخلوط کرد . افزودن مکمل به روغنی که به درستی انتخاب شده است ، مجاز نیست .

برای تعویض روغن موتور ، بهتر است بدنه خارجی موتور را شست ‌و ‌شو دهید . این کار از ورود آلودگی‌ها به داخل محفظه روغن  جلوگیری می کند . روغن موتور زمانی که در حالت گرم از موتور خارج می شود ، رقیق‌تر بوده و آلودگی‌ بیشتری را به همراه خود بیرون می‌آورد .

باید در نظر گرفت که روغن از زمان شروع به کار اکسیده شده و روغن پایه آن آلوده می شود . دراین زمان است که کیفیت آن کاهش پیدا می کند و مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک کننده ها مصرف می شود .

سیاه شدن روغن موتور به علت خاصیت پاک کنندگی ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق می باشد . ذرات معلق بر روی قطعات متحرک موتور رسوب می کند و ‌باعث جلوگیری از انتقال حرارت و روغن سوزی می شود .

با استاندارد های زیست محیطی ، تبخیر و کاهش سطح روغن موتور محدود شده است و با توجه با درجات و کیفیت های مختلف پیشنهاد می کنیم با رجوع به دستور العمل کارخانه سازنده خودرو ، نسبت به استفاده از روغن توصیه شده اقدام نمایید . روغن موتور مناسب ‌دارای گرانروی بالا و ضریب اصطکاک بسیار پایین می باشد .

 

ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو پژو  ۲۰۶  :

 

روغن موتور مناسب پژو ۲۰۶ تیپ ۵، تیپ ۶ و SD V8، SD V9 و SD V2 طبق دفترچه راهنمای خودرو  SL( 50 -W  ۲۰ ) سینتتیک می‌باشد . حجم روغن موتور خودرو پژو  ۲۰۶   قابل تعویض با فیلتر روغن ۳٫۷۵ لیتر و بدون فیلتر روغن ۳٫۲۵ لیتر است . با پیشرفت تکنولوژی و تولید روغن موتور های با کیفیت تر شما می‌توانید برای خودرو پژو  ۲۰۶  از روغن موتور های با شاخص API ( کیفیت) SM و SN نیز استفاده کنید که باعث بهبود عملکرد موتور و طول عمر روغن موتور می‌شود . روغن موتور مناسب برای خودرو پژو  ۲۰۶  بر اساس شاخص پایه روغن ، نیمه سنتتیک می ‌باشد اما برای عملکرد بهتر موتور و افزایش بهره وری در فرآیند روانکاری بین قطعات داخلی موتور می‌توانید از روغن موتور تمام سنتتیک نیز استفاده نمایید .

قیمت روغن موتور مخصوص خودرو پژو  ۲۰۶  :

 

روغن دنده خودرو پژو  ۲۰۶  باید در هر شصت هزار کیلومتر کارکرد تعویض گردد .روغن موتور خودرو پژو  ۲۰۶  نهایتا در ده هزار کیلومتر کارکرد تعویض شود و در مناطق گرمسیری و همچنین در شهرهای آلوده بین شش هزار تا نه هزار کیلومتر  تعویض شود. توصیه می کنیم هنگام تعویض روغن موتور خودرو پژو  ۲۰۶  ، فیلتر  روغن نیز عوض شود . مایع خنک کننده و ضد یخ خودرو پژو  ۲۰۶  در هر دو سال یا چهل هزار کیلومتر تعویض شود . روغن هیدرولیک فرمان خودرو پژو  ۲۰۶  با مشخصات DEXTRON III ATF یا ATF III بوده و ظرفیت آن یک لیتر است . روغن های با سطح کیفی SL و SM از نظر اقتصادی به صرفه تر از روغن های سطح SN می باشند . توجه داشته باشید از تعویض نکردن فیلتر روغن خودداری کنید .همچنین ریختن روغن موتور بیش از ظرفیت های گفته شده ممکن است باعث روغن ریزی در خودرو شود . پس حتما روغن به اندازه داخل موتور ریخته شود و مابقی روغنی که باقی میماند را در طی دوره که مقدار از روغن تبخیر میشود اضافه نمایید .

 

مشخصات روغن موتور خودرو پژو  ۲۰۶  :

 

شاخص  API :  این شاخص بر اساس حروف الفبای انگلیسی SJ/SL/SM/SN است و نشان دهنده سطح کیفیت و تکنولوژی ساخت روغن می باشد که توسط انجمن های آمریکایی اعطا می شود و هر چه حروف صعودی تر باشد نشان از تکنولوژی بالای ساخت روغن موتور دارد آخرین تکنولوژی موجود SN می باشد که از سال  ۲۰۱۱ به بعد تدوین شده و مورد استفاده قرار می گیرد . لذا خودرو سازها بر اساس ویژگی های خودرو یکی از این سطوح تکنولوژی ها را بعنوان روغن مناسب ذکر میکنند که معمولا آخرین تکنولوژی موجود تهیه شده می باشد. با گذر زمان و به روز شدن تکنولوژی های تولید روغن می توان جهت افزایش پایداری کیفیت روغن و بهبود مصرف سوخت از تکنولوژی های بالاتر استفاده نمود . براین اساس برای روغن موتور خودرو پژو  ۲۰۶  می توان از روغن های با قابلیت SL و SM هم استفاده کرد . که منجر به افزایش قابلیت های فنی و کیفی روغن موتور و بهبود عملکرد موتور می شود. توصیه می‌کنیم با توجه به اهمیت فرآیند روانکاری در موتور به هیچ عنوان از روغن های با شاخص API کم تر استفاده نکنید زیرا باعث کاهش عملکرد مطلوب موتور شده و به مرور زمان به قطعات مهم داخل موتور آسیب وارد می‌کند.

شاخص پایه روغن : این شاخص در سه مدل مینرال ، نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک می باشد . مینرال روغنی است که به طور مستقیم از نفت خام به دست می‌آید . قدیم الایام از این روغن استفاده می‌شد . به مرور زمان و با پیشرفت در فناوری تبدیل نفت خام به روغن ، فرآیند تولید روغن موتور دچار تغییر و تحول شد و روغن های با تکنولوژی نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک تولید گردید .

فرق این روغن ها در میزان تصفیه شدن روغن موتور و عملکرد آن ها در بازه های دمایی مختلف می‌ باشد . روغن‌های سينتتيك به‌طور مستقیم از نفت خام حاصل نمی‌شوند بلکه ممکن است از سایر انواع هیدرو کربن‌ ها برای ساخت آن‌ها استفاده شود و پروسه فرآوری آن ‌ها نیز به‌ طور کامل متفاوت است .

روغن نیمه سنتتیک از مواد افزودنی و نا خالصی کم تری نسبت به روغن مینرال برخوردار است و عملکرد خوبی در داخل موتور دارد اما روغن موتورتمام سنتتیک به صورت کامل تصفیه شده و از هیچ گونه ناخالصی در تهیه آن ها استفاده نشده است . مزیت اصلی روغن موتور سنتتیک روانکاری خوب آن است که سایش موتور را در زمان های طولانی کاهش می دهد .

شاخص SAE : این شاخص بیانگر گرانروی و لزجت روغن موتور در بازه های دمایی مختلف می باشد که با توجه به شرایط روانکاری موتور خودرو توسط خودرو ساز تعیین می گردد . رعایت این استاندارد به کارکرد نرم تر موتور خودرو کمک می کند . روغن موتور  SL ( 50 -W 20  ) خودرو پژو  ۲۰۶  مناسب برای آب و هوای اکثر مناطق ایران می باشد . در هوای خیلی سرد ( سرمای بیش از ۸ درجه زیر صفر )  پیشنهاد می کنیم روغن موتور با ویسکوزیته( ۴۰ -W 10  ) نیمه سنتتیک استفاده نمایید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*