روغن موتور مناسب خودرو رانا

در این مقاله سعی بر این داریم تا ابهاماتی که دارندگان خودرو رانا در خصوص روغن خودرو خود دارند برطرف کنیم . ابتدا به طرح سوالات زیر

می پردازیم :

مشخصات خودرو رانا چیست؟

چه زمانی روغن موتور خودرو تعویض گردد؟

روغن موتور مناسب برای خودرو رانا باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

قیمت روغن موتور مخصوص رانا چقدر است؟

مشخصات روغن موتور خودرو رانا چیست؟

 

مشخصات خودرو رانا:

خودرو رانا بر روی پلتفرم ایکس ۱۲ ( پلتفرم خودروی ۲۰۶ SD ) ساخته شده است . رانا در لغت به معنی رونده است . رانا پس از سمند و تیبا سومین خودروی ملی است .

 

خودرو رانا دارای پیشرانه ۱۶ سوپاپه به حجم ۱۵۸۷ سی‌سی که به وسیله شرکت فرانسوی پژو طراحی شده است . این خودرو توان تولید ۱۰۵ اسب بخار نیرو را در ۵۸۰۰ دور در دقيقه دارد . تفاوت موتور TU5 خودرو رانا با مدل های دیگردر این است که TU5 به‌کار گرفته شده در این خودرو با تغییراتی (محل سنسور منيفولد و نوع جرقه كویل ) بهتر شده است . سیتم انتقال قدرت این خودرو از نوع پنج دنده دستی است که از تولیدات شرکت نیرو محرکه به شمار می‌آید و به گفته مسئولان ایران‌خودرو، گامی به سوی کسب دانش ساخت پلت‌فرم خواهد بود .

این خودرو شباهت فرمی با فیات سی نای و فیات پالیو دارد  که این موضوع به این معنی نیست از روی این مدل ماشین ها کپی شده است . در طراحی رانا ، از شاسی و بدنه ۲۰۶ SD استفاده شده است فقط با یک تفاوت که رانا نسبت به ۲۰۶ SD کمی مدرن تر شده است . جلو پنجره های رانا شباهت زیادی  به محصولات جگوار کشور انگلستان دارد . هماهنگی سپر و درپوش موتور از دیگر زیبایی های ظاهری این خودرو است . ترمزهای رانا با توجه به دیسکی بودن هر ۴ چرخ و بهره گیری از فناوری  ABS، یکی از بهترین نمونه‌های موجود بر روی محصولات ایرانی است .

خودرو رانا  با توجه به بدنه سبک خود ، از شتاب خوبی نسبت به رقبا برخوردار است . شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو ۱۲ ثانیه ، حداکثر سرعتش ۱۸۹ کیلومتر در ساعت است . مصرف سوخت رانا با حجم باک ۵۰ لیتر ، به صورت ترکیبی۹ / ۶ لیتر است . مصرف شهری ۹ لیتر و جاده ای آن نیز ۷ /۵ لیتر است .

زمان تعویض روغن موتور خودرو :

 

روغن موتور استفاده شده باید از همان نوع قبلی باشد و هیچ گاه نباید روغن‌های مختلف را با هم مخلوط کرد . افزودن مکمل به روغنی که به درستی انتخاب شده است ، مجاز نیست .

برای تعویض روغن موتور ، بهتر است بدنه خارجی موتور را شست ‌و ‌شو دهید . این کار از ورود آلودگی‌ها به داخل محفظه روغن  جلوگیری می کند . روغن موتور زمانی که در حالت گرم از موتور خارج می شود ، رقیق‌تر بوده و آلودگی‌ بیشتری را به همراه خود بیرون می‌آورد .

باید در نظر گرفت که روغن از زمان شروع به کار اکسیده شده و روغن پایه آن آلوده می شود . دراین زمان است که کیفیت آن کاهش پیدا می کند و مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک کننده ها مصرف می شود .

سیاه شدن روغن موتور به علت خاصیت پاک کنندگی ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق می باشد . ذرات معلق بر روی قطعات متحرک موتور رسوب می کند و ‌باعث جلوگیری از انتقال حرارت و روغن سوزی می شود .

با استاندارد های زیست محیطی ، تبخیر و کاهش سطح روغن موتور محدود شده است و با توجه با درجات و کیفیت های مختلف پیشنهاد می کنیم با رجوع به دستور العمل کارخانه سازنده خودرو ، نسبت به استفاده از روغن توصیه شده اقدام نمایید . روغن موتور مناسب ‌دارای گرانروی بالا و ضریب اصطکاک بسیار پایین می باشد .

 

ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو رانا :

 

روغن موتور مناسب برای خودرو رانا طبق دفترچه راهنمای خودرو  SL( ۴۰ -W  ۱۰ ) سینتتیک می‌باشد . حجم روغن موتور رانا قابل تعویض با فیلتر روغن ۴/۳ لیتر و بدون فیلتر روغن ۰/۳ لیتر است . با پیشرفت تکنولوژی و تولید روغن موتور های با کیفیت تر شما می‌توانید برای خودروی رانا از روغن موتور های با شاخص API ( کیفیت) SM و SN نیز استفاده کنید که باعث بهبود عملکرد موتور و طول عمر روغن موتور می‌شود . روغن موتور مناسب برای خودرو رانا بر اساس شاخص پایه روغن ، نیمه سنتتیک می ‌باشد اما برای عملکرد بهتر موتور و افزایش بهره وری در فرآیند روانکاری بین قطعات داخلی موتور می‌توانید از روغن موتور تمام سنتتیک نیز استفاده نمایید .

 

قیمت روغن موتور مخصوص رانا:

 

مشخصات فنی موتور خودرو رانا دقیقا شبیه پژو ۲۰۶ صندوقدار ( وی هشت ), ( وی وان ) می باشد لذا به نوعی تمام روان کننده های رانا و پژو دویست وشش ( وی وان ) و ( وی هشت ) یکسان هستند . روغن دنده رانا باید در هر شصت هزار کیلومتر کارکرد تعویض گردد .

روغن موتور رانا نهایتا در ده هزار کیلومتر کارکرد تعویض شود و در مناطق گرمسیری و همچنین در شهرهای آلوده بین شش هزار تا نه هزار کیلومتر  تعویض شود. توصیه می کنیم هنگام تعویض روغن موتور خودرو رانا ، فیلتر  روغن نیز عوض شود .

مایع خنک کننده و ضد یخ رانا در هر دو سال یا چهل هزار کیلومتر تعویض شود . روغن هیدرولیک فرمان رانا با مشخصات DEXTRON II یا ATF II بوده و ظرفیت آن یک لیتر است .

 

مشخصات روغن موتور خودرو رانا:

 

شاخص  API :  این شاخص بر اساس حروف الفبای انگلیسی SJ/SL/SM/SN است و نشان دهنده سطح کیفیت و تکنولوژی ساخت روغن می باشد که توسط انجمن های آمریکایی اعطا می شود و هر چه حروف صعودی تر باشد نشان از تکنولوژی بالای ساخت روغن موتور دارد آخرین تکنولوژی موجود SN می باشد که از سال  ۲۰۱۱ به بعد تدوین شده و مورد استفاده قرار می گیرد . لذا خودرو سازها بر اساس ویژگی های خودرو یکی از این سطوح تکنولوژی ها را بعنوان روغن مناسب ذکر میکنند که معمولا آخرین تکنولوژی موجود تهیه شده می باشد. با گذر زمان و به روز شدن تکنولوژی های تولید روغن می توان جهت افزایش پایداری کیفیت روغن و بهبود مصرف سوخت از تکنولوژی های بالاتر استفاده نمود . براین اساس برای روغن موتور خودرو رانا می توان از روغن های با قابلیت SL و SM هم استفاده کرد . که منجر به افزایش قابلیت های فنی و کیفی روغن موتور و بهبود عملکرد موتور می شود. توصیه می‌کنیم با توجه به اهمیت فرآیند روانکاری در موتور به هیچ عنوان از روغن های با شاخص API کم تر استفاده نکنید زیرا باعث کاهش عملکرد مطلوب موتور شده و به مرور زمان به قطعات مهم داخل موتور آسیب وارد می‌کند.

شاخص پایه روغن : این شاخص در سه مدل مینرال ، نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک می باشد . مینرال روغنی است که به طور مستقیم از نفت خام به دست می‌آید . قدیم الایام از این روغن استفاده می‌شد . به مرور زمان و با پیشرفت در فناوری تبدیل نفت خام به روغن ، فرآیند تولید روغن موتور دچار تغییر و تحول شد و روغن های با تکنولوژی نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک تولید گردید .

فرق این روغن ها در میزان تصفیه شدن روغن موتور و عملکرد آن ها در بازه های دمایی مختلف می‌ باشد . روغن‌های سينتتيك به‌طور مستقیم از نفت خام حاصل نمی‌شوند بلکه ممکن است از سایر انواع هیدرو کربن‌ ها برای ساخت آن‌ها استفاده شود و پروسه فرآوری آن ‌ها نیز به‌ طور کامل متفاوت است .

روغن نیمه سنتتیک از مواد افزودنی و نا خالصی کم تری نسبت به روغن مینرال برخوردار است و عملکرد خوبی در داخل موتور دارد اما روغن موتورتمام سنتتیک به صورت کامل تصفیه شده و از هیچ گونه ناخالصی در تهیه آن ها استفاده نشده است . مزیت اصلی روغن موتور سنتتیک روانکاری خوب آن است که سایش موتور را در زمان های طولانی کاهش می دهد .

شاخص SAE : این شاخص بیانگر گرانروی و لزجت روغن موتور در بازه های دمایی مختلف می باشد که با توجه به شرایط روانکاری موتور خودرو توسط خودرو ساز تعیین می گردد . رعایت این استاندارد به کارکرد نرم تر موتور خودرو کمک می کند . روغن موتور  SL ( ۴۰ -W  ۱۰ ) خودرو رانا مناسب برای آب و هوای اکثر مناطق ایران می باشد . در مناطق خیلی سردسیر می توان از روغن موتور با شاخص ( ۴۰ -W  ۵) برای خودرو رانا استفاده کرد .

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*