روغن موتور مناسب خودرو پراید

در مقاله زیر سعی بر این داریم که به ابهامات و سوالات در خصوص روغن خودرو پراید پاسخ دهیم . حال سوالات زیر را مطرح می نماییم :

مشخصات خودرو پراید چیست؟

روغن موتور خودرو چه زمانی تعویض گردد؟

روغن موتور مناسب برای خودرو پراید چه ویژگی هایی دارد؟

قیمت روغن موتور پراید چقدر است؟

مشخصات روغن موتور خودرو پراید چیست؟

  

مشخصات خودرو پراید :

 

تولید خودرو پراید از سال یک هزار و سیصد و هفتاد و دو شمسی در ایران توسط شرکت سایپا آغاز شد . خودروی پراید کره ای چهار سیلندر دارد . گشتاور موتور پراید در دور موتور ۳ هزار دور بر دقیقه تقریبا ۹۹ نیوتون متر است و توانایی تولید ۵۲ اسب‌ بخار را در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه دارد .

پراید های کاربراتوری خروجی اضافه ی بنزین دارند .این بدین معنی است که وقتی شما پدال گاز را تا انتها فشار دهید ، مجرای اضافه ی بنزین فعال می شود و بنزین بیشتری روانه ی محفظه ی احتراق خواهد شد و شتاب خودرو بهبود قابل توجهی پیدا می کند . پراید انژکتوری نیز تحت عنوان و نام های مختلف پراید ۱۱۱ ، پراید ۱۳۲ ، پراید ۱۳۱ ، پراید ۱۵۱ ، پراید ۱۴۱ ، پراید صبا ، پراید نسیم

تولید می شود . مدل های ۱۱۱ و ۱۳۲ امکاناتی نظیر ترمز ABS ، فرمان هیدرولیک و کیسه هوای راننده و سرنشین جلو تولید دارند . قطعات خودرو پراید به ندرت دچار خرابی اساسی می شود و قیمت قطعات این خودرو پایین است .

 

تعویض روغن موتور خودرو :

 

روغن موتور تعویضی باید از همان نوع قبلی باشد و نباید روغن‌های مختلف را با هم مخلوط کرد . افزودن مکمل به روغنی که به درستی انتخاب شده است ، مجاز نیست .

برای تعویض روغن موتور ، بهتر است بدنه خارجی موتور را شست ‌و ‌شو دهید . این کار از ورود آلودگی‌ها به داخل محفظه روغن  جلوگیری می کند . روغن موتور زمانی که در حالت گرم از موتور خارج می شود ، رقیق‌تر بوده و آلودگی‌ بیشتری را به همراه خود بیرون می‌آورد .

باید در نظر گرفت که روغن از زمان شروع به کار اکسیده شده و روغن پایه آن آلوده می شود . دراین زمان است که کیفیت آن کاهش پیدا می کند و مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک کننده ها مصرف می شود .

سیاه شدن روغن موتور به علت خاصیت پاک کنندگی ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق می باشد . ذرات معلق بر روی قطعات متحرک موتور رسوب می کند و ‌باعث جلوگیری از انتقال حرارت و روغن سوزی می شود . روغن موتور مناسب ‌دارای گرانروی بالا و ضریب اصطکاک بسیار پایین می باشد .

 

ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو پراید :

 

روغن موتور مناسب برای خودرو پراید با مدل های مختلف طبق دفترچه راهنمای خودرو SL(50 -W  ۲۰) نیمه سینتتیک می ‌باشد .

حجم روغن موتور قابل تعویض برای پراید با فیلتر روغن ۳٫۵ لیتر و بدون فیلتر ۳ لیتر است . با پیشرفت تکنولوژی تولید روغن موتور می‌توانید برای خودروی پراید از روغن موتور های با شاخص API ( کیفیت) SG و SJ و SF نیز استفاده کنید که باعث بهبود عملکرد موتور و طول عمر روغن موتور می‌شود . روغن موتور مناسب برای خودرو پراید بر اساس شاخص پایه روغن ، نیمه سنتتیک می ‌باشد اما برای عملکرد بهتر موتور و افزایش بهره وری در فرآیند روانکاری بین قطعات داخلی موتور می‌توانید از روغن موتور تمام سنتتیک نیز استفاده نمایید .

قیمت روغن موتور مخصوص پراید:

 

روغن موتور مناسب پراید با سطح کیفیت SG,SJ,SL,SM,SNو SF با ویسکوزیته(۵۰ -W  ۲۰)  و حجم روغن موتور ۳٫۵ لیتر است .  برای موتور یورو ۴ پراید نیز روغن موتور(۴۰ -W  ۱۰) مناسب است . روغن موتور پراید نهایتا در هشت هزار کیلومتر کارکرد تعویض شود و در مناطق گرمسیری و همچنین در شهرهای آلوده شش هزار کیلومتر  تعویض شود . توصیه می کنیم هنگام تعویض روغن موتور خودرو پراید ، فیلتر  روغن نیز عوض شود . روغن هیدرولیک فرمان پراید با مشخصات DEXRON II یا PSF II می باشد .

 

مشخصات روغن موتور خودرو پراید:

 

شاخص  API :  بر اساس حروف الفبای انگلیسی SJ/SL/SM/SN است و نشان دهنده سطح کیفیت و تکنولوژی ساخت روغن می باشد که توسط انجمن های آمریکایی اعطا می شود و هر چه حروف صعودی تر باشد نشان از تکنولوژی بالای ساخت روغن موتور دارد آخرین تکنولوژی موجود SN می باشد که از سال  ۲۰۱۱ به بعد تدوین شده و مورد استفاده قرار می گیرد . لذا خودرو سازها بر اساس ویژگی های خودرو یکی از این سطوح تکنولوژی ها را بعنوان روغن مناسب ذکر میکنند که معمولا آخرین تکنولوژی موجود تهیه شده می باشد. با گذر زمان و به روز شدن تکنولوژی های تولید روغن می توان جهت افزایش پایداری کیفیت روغن و بهبود مصرف سوخت از تکنولوژی های بالاتر استفاده نمود . براین اساس برای روغن موتور خودرو پراید می توان از روغن های با قابلیت SL و SG و SJ و SF هم استفاده کرد . که منجر به افزایش قابلیت های فنی و کیفی روغن موتور و بهبود عملکرد موتور می شود. توصیه می‌کنیم با توجه به اهمیت فرآیند روانکاری در موتور به هیچ عنوان از روغن های با شاخص API کم تر استفاده نکنید زیرا باعث کاهش عملکرد مطلوب موتور شده و به مرور زمان به قطعات مهم داخل موتور آسیب وارد می‌کند.

شاخص پایه روغن : در سه مدل مینرال ، نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک می باشد . مینرال روغنی است که به طور مستقیم از نفت خام به دست می‌آید . قدیم الایام از این روغن استفاده می‌شد . به مرور زمان و با پیشرفت در فناوری تبدیل نفت خام به روغن ، فرآیند تولید روغن موتور دچار تغییر و تحول شد و روغن های با تکنولوژی نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک تولید گردید .

فرق این روغن ها در میزان تصفیه شدن روغن موتور و عملکرد آن ها در بازه های دمایی مختلف می‌ باشد . روغن‌های سينتتيك به‌طور مستقیم از نفت خام حاصل نمی‌شوند بلکه ممکن است از سایر انواع هیدرو کربن‌ ها برای ساخت آن‌ها استفاده شود و پروسه فرآوری آن ‌ها نیز به‌ طور کامل متفاوت است .

روغن نیمه سنتتیک از مواد افزودنی و نا خالصی کم تری نسبت به روغن مینرال برخوردار است و عملکرد خوبی در داخل موتور دارد اما روغن موتورتمام سنتتیک به صورت کامل تصفیه شده و از هیچ گونه ناخالصی در تهیه آن ها استفاده نشده است . مزیت اصلی روغن موتور سنتتیک روانکاری خوب آن است که سایش موتور را در زمان های طولانی کاهش می دهد .

شاخص SAE : بیانگر گرانروی و لزجت روغن موتور در بازه های دمایی مختلف می باشد که با توجه به شرایط روانکاری موتور خودرو توسط خودرو ساز تعیین می گردد . رعایت این استاندارد به کارکرد نرم تر موتور خودرو کمک می کند . روغن موتور  SL (50 -W  ۲۰) خودرو پراید مناسب برای آب و هوای اکثر مناطق ایران می باشد .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*